تبلیغات
mojtamae - بهداشت دهان ودندان3

بهداشت دهان ودندان3

تاریخ:یکشنبه 3 اردیبهشت 1391-09:03 ق.ظ | نویسنده :آرام یزدانی

   فلوراید عنصری است كه به طور طبیعی در آب، خاك و هوا یافت می‌شود.

   زمانی‌كه فلوراید به صورت خوراكی به میزان مناسب مصرف شود دندان را مقاوم كرده و از پوسیدگی پیشگیری خواهد شد.

   اگر فلوراید در آب آشامیدنی شهر به میزان مناسب موجود باشد، پوسیدگی‌های دندانی را تا حدود 60درصد كاهش می‌دهد. روش دیگر دریافت فلوراید، استفاده از خمیردندان، دهان‌شویه‌ها و ژلهای حاوی فلوراید است. هر دو روش كاربرد فلوراید یعنی سیستمیك (فلوراید موجود در مواد غذایی و آب آشامیدنی) و موضعی (فلورایدی كه بر روی دندانها گذاشته می‌شود) در مقاوم كردن دندان‌ها و پیشگیری از پوسیدگی موثر شناخته شده اند.

   در مواد غذایی مصرفی، مقادیری فلوراید وجود دارد كه بر حسب انواع آنها، مقدار فلوراید مصرفی نیز متفاوت است. غذاهای دریایی به نسبت سایر غذاها فلوراید بیشتری دارند. چای نسبت به آب آشامیدنی فلوراید بیشتری دارد. در بعضی تركیبات دارویی نیز فلوراید یافت می‌شود، بطور كلی مقدار فلورایدی كه به بدن می‌رسد بستگی به این دارد كه در چه منطقه‌ای زندگی می‌كنیم و چه نوع آب و غذایی مصرف می‌نمائیم.فلراید اثرات ضدپوسیدگی خود را به 3 شكل مد:

الف) باعث استحكام ساختمان دندان می‌شود.

ب) ضایعات پوسیدگی اولیه بدون تشكیل حفره را دوباره معدنی و محكم می‌كند.

ج) فعالیت ضد میكروبی دارد.

   یكی دیگر از فواید فلوراید اثر آن بر روی ریشه دندان بزرگسالان است. بسیاری از مردم در سنین بالا دچار تحلیل لثه می‌شوند و سطح ریشه دندان آنها دردهان نمایان شده و در معرض خطر پوسیدگی قرار می‌گیرند.

   مطالعات نشان داده است مصرف موضعی فلوراید سطح عریان ریشه را در مقابل پوسیدگی محافظت می‌نماید. ختلف می‌تواند در اختیار دندان قرار گیرد:

1-    آب آشامیدنی

2-    مصرف مواد غذایی مانند چای وغذاهای دریایی

      3ـ قرص‌ها و شربت‌های حاوی فلوراید

4ـ دهان شویه، خمیر، ژل (استفاده در خانه بصورت روزانه)

5 ـ ژل‌های موضعی كه توسط دندان پزشك بر روی دندان‌ها گذاشته می‌شود.

6 ـ دهان شویه‌هایی كه در مدرسه به صورت هفتگی توصیه می‌شود.

   استفاده از خمیردندان‌های فلوراید دار برای كودكان بالای 2 سال به میزان كم ( به اندازه نخود) توصیه می‌شود و كاربرد دهان شویه‌های حاوی فلوراید فقط در كودكان بالای 6 سال پیشنهاد می‌گردد.

   مطالعات بسیاری نشان می‌دهد كه استفاده هفتگی و منظم از محلول دهان شویه سدیم فلوراید 2درصد كه در مدارس ابتدایی كشور توزیع می‌گردد باعث كاهش شیوع پوسیدگی دندان در حد 30 تا 40درصد می‌شود

   برنامه باید به نحوی تنظیم شود كه دانش‌آموزان هر هفته در ساعت و روز خاصی بعد از مسواك زدن از دهان‌شویه استفاده كنند.. توجه نمایید كه كودكان خردسال از بلعیدن خمیردندان و دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید جداً پرهیز كنند زیرا می‌توانند باعث عوارضی نظیر لكه‌دار شدن سطح دندان‌ها، مشكلات استخوانی و مسمومیت‌های حاد گردد.
هرچند وقت یكبار به دیدن دندانپزشك برویم؟

   ما باید هر 6 ماه یكبار یعنی دوبار در سال به دیدن دندانپزشك خود برویم. دوبار معاینه دهان و دندان در سال توسط دندانپزشك این امكان را فراهم می‌آورد تا وی بتواند سلامت دهان و دندان شما را بررسی نماید و با پیشگیری به موقع از گسترش و پیشرفت بیماریهای دهان و دندان كه موجب ایجاد ناراحتی و درمانهای پیچیده دندانپزشكی و هزینه سنگین می‌گردند شود. دندانپزشك ممكن است بر اساس تشخیص تاریخ ملاقات‌های متوالی بعدی را معین نماید.
چه مدت زمانی باید صرف مسواك زدن شود؟
  
دسترسی به همه سطوح دندانها به منظور پاك نمودن پلاك میكروبی مستلزم صرف وقت كافی است. شما باید روزی 2 بار و هر بار حداقل 3-2 دقیقه برای مسواك زدن و قت صرف نمایید ولی متاسفانه بسیاری از مردم بین 70-45 ثانیه صرف مسواك زدن خود می‌كنند.
وقتی در شرایطی هستم كه نمی‌توانم مسواك بزنم آیا راه دیگری وجود دارد كه بتوانم محصولات اسیدی باكتریها را در دهانم كاهش دهم؟
  
شستشوی دهان با آب بعد از خوردن غذا باعث خنثی شدن اسید و كاهش باكتریها به میزان 30% (از هر 100 عدد 30 عدد) می‌شود. همچنین شما می‌توانید از یك گاز یا یك تكه پارچه تمیز برای پاك كردن دندانها استفاده نمایید تا زمانی كه بتوانید از مسواك استفاده كنید.
چه نوع غذاهایی برای دندانهای ما مضر هستند؟
  
غذاهای چسبناك مانند شكلات كه حاوی مقدار زیادی مواد قندی هستند به مدت زمان زیادی جهت خنثی شدن اثرات سوء آنها و پاك شدن توسط بزاق از روی سطح دندان نیاز دارند.
عموماً غذاهایی كه برای بدن مفید هستند برای دندانها نیز مفیدند بطور مثال غذاهایی كه سفت و الیاف دار هستند مثل سبزی‌ها، میوه‌ها و دانه‌های گیاهی سبب ماساژ لثه می‌شوند و تا حدودی خاصیت تمیز كنندگی دندانها را نیز دارا می‌باشند..
آیا استفاده از خلال دندان مضر است؟
  
استفاده گاهگاهی از خلال دندان برای برداشتن باقیمانده غذایی از روی دندان مفید است. اما در درازمدت استفاده از خلال دندان باعث سایش و تحلیل لثه می‌شود. استفاده از خلال دندان به مدت طولانی و به صورت عادت ممكن است باعث جابجایی دندان و در نهایت ناراحتی مفصل گیج‌گاهی ـ فكی شود. به علاوه باید دقت نمود خلال دندان در لثه شكسته نشود.

چه نوع مسواكی برای تمیز كردن دندانها توصیه می‌شود؟
  
سر مسواك باید متناسب باشد به نحوی كه به آسانی دسترسی به تمام نقاط دهان و دندانها و لثه پیدا كند. دسته آن باید بلند و پهن باشد كه بتوان آن را به آسانی در دست گرفت.
   موهای مسواك باید از نایلون نرم و دارای انتهای گرد باشد تا به لثه آسیبی نرساند.
   مسواك هر 4-3 ماه یكبار باید تعویض شود. اگر موهای مسواك به هر دلیلی خراب شود (نشاسته‌های آن گسستگی و فاصله گرفتن بیش از حد موهای مسواك از یكدیگر است) یا شما سرماخوردگی یا آنفولانزا گرفته باشید باید این تعویض زودتر صورت پذیرد.
بهترین خمیردندان و دهان شویه كدام است؟
  
بیشتر خمیر دندانهای موجود در فروشگاهها اساساً به هم شباهت دارند. مطمئن شوید كه از خمیر دندانی استفاده می‌كنید كه حاوی فلوراید است. تمام خمیردندانهای حاوی فلوراید به خوبی علیه پلاك و پوسیدگی موثر هستند و مینای دندان را تمیز و براق می‌كنند. اگر دندانهای شما به سرما و گرما حساس هستند از خمیردندانهایی كه برای این منظور ساخته شد‌ه‌اند استفاده كنید. خمیردندانها دارای تركیباتی هستند كه مسواك زدن را آسان و مطبوع می‌سازند.
چرا ما باید از نخ دندان استفاده كنیم؟
  
استفاده از نخ دندان یك مرحله مهم از مراقبت‌ دهان و دندان است كه اكثر مردم آن را فراموش می‌كنند و وقتی برای آن صرف نمی‌كنند. با استفاده روزانه از نخ دندان شما شانس سال م ماندن دندانها را بالا می‌برید و شانس بیشتری لثه و نسوج اطراف دندان كاهش می‌یابد. استفاده از نخ دندان باعث حذف پلاك میكروبی از سطوح بین دندانی می‌شود و جریان خون لثه را افزایش می‌دهد.

  الف- علل دهانی بوی بد دهان 
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان:

   مسواک نزدن و عدم رعایت بهداشت اصلی ترین علت ایجاد بوی بد دهان است. خرده های غذا در بین دندانها فاسد و بد بو می گردند و ایجاد بوی نامطبوع می نماید.

   هر چند ظاهرا جرم نباید بویی داشته باشد ولی این رسوبات محل مناسبی برای لانه گزینی و سبب پرورش میکروبها و تکثیر آنها می باشندو بدین سبب عامل عمدهای در جهت ایجاد بد بویی دهان محسوب می شوند.

دندانهای پوسیده و عفونی:
  
به علت پوسیدگی حفره‌هایی در دندان ایجاد می‌شود كه خرده‌های غذایی را در خود جای می‌دهند و محیط مناسبی جهت تكثیر میكروبها ایجاد می‌كنند كه سبب متعفن شدن خرده‌های غذایی در این پوسیدگیها می‌شوند.
....


داغ کن - کلوب دات کام
What do you do for a sore Achilles tendon?
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:17 ق.ظ
Hey there, You've done an excellent job.
I'll certainly digg it and personally suggest to my friends.
I am sure they'll be benefited from this site.
http://economicattorne70.jigsy.com/entries/general/heel-serious-pain
چهارشنبه 18 مرداد 1396 01:21 ب.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after
I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not
writing all that over again. Anyhow, just wanted to say excellent blog!
http://ardelledrye.jimdo.com/2015/06/22/how-to-treat-hammertoes-without-surgery
شنبه 14 مرداد 1396 04:10 ب.ظ
What's up everyone, it's my first visit at this web site, and
post is actually fruitful for me, keep up posting these types of posts.
http://sheradupoux.wordpress.com
شنبه 14 مرداد 1396 06:17 ق.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
I love the info you provide here and can't
wait to take a look when I get home. I'm surprised at how quick your blog
loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G
.. Anyways, excellent blog!
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 12:23 ق.ظ
you are truly a excellent webmaster. The site loading speed is incredible.
It kind of feels that you are doing any unique trick.

Moreover, The contents are masterpiece. you have done a magnificent process in this subject!
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 06:38 ب.ظ
Your method of describing all in this paragraph is truly good, all be capable
of easily be aware of it, Thanks a lot.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo